W Polsce dolegliwości układu ruchu stanowią drugą najczęstszą przyczyną absencji chorobowej w pracy u mężczyzn i trzecią wśród kobiet. Ich częstości wzrastają z roku na rok (Instytut Medycyny Pracy 2014).
Redukcja uszkodzeń związanych z operowaniem ciężarami, powtarzalnymi pracami, wymuszonymi postawami przynosi znaczne korzyści ekonomiczne pracodawcom, pracobiorcom i ogólnie społeczeństwu oraz istotne zmniejszenie bólu i cierpień pracownikom.
Nadmierne obciążenie fizyczne może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych i uszkodzeń krążków międzykręgowych (dysków), kręgów, struktur kręgosłupa i innych połączeń stawowych układu ruchu.
Największy udział w absencji chorobowej spowodowany jest uszkodzeniami i schorzeniami dolnej części kręgosłupa (bóle krzyża), jako skutek przekraczania zdolności pracownika do wymagań pracy. Ocenia się, że dolegliwości kręgosłupa decydują o 2/3 absencji chorobowej układu ruchu w pracy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udziela bezzwrotnego wsparcia finansowego obejmującego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy w tym dolegliwości układu ruchu.
Niezbędnym krokiem w celu uzyskania pomocy z ZUS konieczna jest identyfikacja przyczyn obciążenia, ocena jego wielkości i stopień ryzyka uszkodzeń struktur układu ruchu zgodny z kryteriami.
Wykonujemy profesjonalne badania identyfikujące zajęcia prowadzące do ryzyka dolegliwości całego układu ruchu a w szczególności uszkodzenia kręgosłupa (Dyrektywa 90/269 EWG):
- Biomechaniczne; ocena sił działających na lędźwiowy odcinek kręgosłupa (L5/S1) oraz maksymalne momenty w stawach. Określamy bezpieczny limit granicy tolerancji (wartości progowe) oraz wielkość jej przekroczenia ze skutkami uszkodzenia struktur krzyża.
- Fizjologiczne; ogólne zmęczenie organizmu i/lub lokalne zmęczenie mięśniowe. Kryterium jest wskaźnik wydatkowanej energii.
- Oferujemy także propozycje rozwiązań redukujących stresy fizyczne skutecznie poprawiające warunki pracy.