2016 10 10 dr inż. Agnieszka Wiśniewska
Status Naboru: Zakończony
W dniu 10 października 2016r. Zapraszamy na szkolenie: „Zapewnienie jakości w chemii analitycznej podczas rutynowych badań próbek środowiskowych – od teorii do praktyki” zorganizowane wspólnie z firmą Doctus Szkolenia i Doradztwo Agnieszka Wiśniewska.
Czas trwania:
1dzień (od 8:00 do 18:00)
Cena netto:
Szkolenie:
Przy jednej osobie – 690,00zł/osoba
Przy więcej niż jednej osobie – 590,00zł/osoba
Prosimy o składanie zgłoszeń do: 3 października 2016r.
Prowadzący szkolenie:
dr inż. Agnieszka Wiśniewska – Wieloletni pracownik laboratoriów środowiskowych, początkowo na stanowisku laboranta, specjalisty analityka, później kierownika ds. jakości oraz kierownika laboratorium.
Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w zakresie wdrażania systemu jakości w oparciu o normę PN-EN ISO/IEC 17025 w badawczym laboratorium środowiskowym, jak i w nadzorowaniu i doskonaleniu wdrożonego systemu.
Ponadto od wielu lat jest wykładowcą na uczelniach wyższych przedmiotów związanych z ochroną środowiska, bezpieczeństwem i higieną pracy, chemią, a także zagadnień związanych z walidacją metod badawczych oraz kontrolą jakości badań prowadzonych w laboratorium środowiskowym.
Obecnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną głównie z prowadzeniem szkoleń i doradztwa z zakresu analityki chemicznej oraz wdrażania i/lub doskonalenia wdrożonego systemu zarządzania laboratorium zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025.
Tematyka Szkolenia:
- Omówienie zasad ilościowego oznaczania danych parametrów przy wykorzystaniu różnych metod i technik analitycznych stosowanych w analizie próbek środowiskowych, np. w oznaczeniach miareczkowych (kompleksometria, alkacymetria, reakcje redoks, reakcje wytrącania), wagowych, spektrofotometrycznych, elektrochemicznych itp., wraz z logicznym wykorzystaniem wiedzy teoretycznej w praktyce laboratoryjnej.
- Wykorzystywanie danych literaturowych do rozwiązywania problemów pojawiających się podczas oznaczeń ilościowych badanych analitów w próbkach środowiskowych.
- Proste sposoby przeliczania stężeń roztworów wzorcowych do wykonania krzywych kalibracyjnych oraz odzysków.
- Przeliczanie końcowych wyników analiz na podstawie stechiometrii zachodzących podczas oznaczeń reakcji chemicznych, bez użycia gotowych wzorów.
- Zapewnianie jakości a kontrola jakości badań.
- Program kontroli jakości badań w laboratorium – wewnętrzna i zewnętrzna kontrola jakości badań.
- Kryteria oceny wyników kontroli jakości – procedura ich wyznaczania i weryfikacji.
- Wykorzystanie wyników z kontroli jakości do walidacji / weryfikacji metod badawczych oraz szacowania niepewności.
- Wykorzystywanie wzorców, materiałów odniesienia oraz próbek rzeczywistych do realizacji programów wewnętrznej kontroli jakości.
- Ocena wyników uzyskiwanych w badaniach biegłości / porównaniach międzylaboratoryjnych (PT / ILC) oraz ich wykorzystywanie do ponownej walidacji lub weryfikacji metod analitycznych i/lub do szacowania niepewności badań.
- Ocena wyników wewnętrznej kontroli jakości badań oraz ich wykorzystywanie do ponownej walidacji lub weryfikacji metod analitycznych i/lub do szacowania niepewności badań.
- Selektywność metod i technik oznaczania analitów w próbkach środowiskowych.
- Wpływ poszczególnych matryc próbek środowiskowych na oznaczanie danych parametrów
- różnymi metodami i technikami badawczymi.
- Czynniki przeszkadzające w analizach próbek środowiskowych oraz sposoby ich eliminowania jako element zapewniania jakości badań.
- Przygotowanie próbki jako sposób eliminowania czynników przeszkadzających.
Gwarantujemy:
materiały szkoleniowe,
certyfikat uczestnictwa,
obiad,
serwis kawowy w trakcie zajęć.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt telefoniczny lub przesłanie zgłoszenia mailem: [email protected]
Miejsce:
Ośrodek Badań Podstawowych Projektów i Wdrożeń
Ochrony Środowiska i Biotechnologii „OIKOS” Sp. z o.o.
55-010 Święta Katarzyna
ul. Powstańców Śląskich 8
tel. (71) 311-43-04, 311-43-06
www.oikoslab.pl
[email protected]
Formularze zgłoszeniowe: