2015 04 22 dr Marek Dobecki
Status Naboru: Zakończony
W dniu 22 kwietnia 2015r. Ośrodek „OIKOS” Sp. z o.o. organizuje szkolenie pt.
„Podstawowe wymagania dotyczące pomiarów czynników chemicznych w środowisku pracy zawarte w Polskich Normach”
Czas trwania:
1dzień (od 9:00 do 16:00)
Cena netto:
Szkolenie: 490,00zł/osoba
Prosimy o składanie zgłoszeń do: 10 kwietnia 2015r.
Prowadzący szkolenie:
dr Marek Dobecki – Pełnomocnik Dyrektora ds Jakości w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Specjalista w zakresie badania czynników chemicznych w środowisku pracy. Autor licznych prac i publikacji dotyczących stosowania systemów zarządzania w laboratoriach analitycznych, walidacji metod badań, szacowania niepewności pomiarów i sterowania jakością badań. Auditor jednostki akredytującej w Polsce od 1992 r.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest przypomnienie i przedstawienie zasadniczych wymagań w zakresie badania czynników chemicznych występujących w powietrzu na stanowiskach pracy zawartych w Polskich Normach, z uwzględnieniem aktów prawnych i wymagań akredytacji.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 2.02.2011 r., nakłada obowiązek stosowania Polskich Norm w badaniach czynników szkodliwych w środowisku pracy w celu oceny narażenia zawodowego. Polskie Normy podają szczegółowe metodyki badań takich czynników, jak również zawierają wymagania dla metodyk badań łącznie ze strategią pobierania próbek i związanym wyposażeniem, szacowania niepewności pomiaru lub zawierają stosowne wskazówki do oceny narażenia konkretnych grup zawodowych, np. spawaczy.
Podczas szkolenia zostaną przedstawione specyficzne wymagania wybranych Polskich Norm (PN lub PN-EN), w tym dotyczące między innymi szacowania niepewności pomiaru czynników chemicznych, z uwzględnieniem polityki jednostki akredytującej (PCA) zawartej w dokumencie EA 04/16.
Tematyka Szkolenia:
- Charakterystyka rozkładu stężeń czynników chemicznych w powietrzu na stanowiskach pracy i wynikające z tego konsekwencje dotyczące strategii pobierania próbek, walidacji procedur pomiarowych, szacowania niepewności pomiaru i sterowania jakością badań.
- Najwyższe dopuszczalne stężenia (NDS) oraz stężenia chwilowe (NDSCh) i progowe (NDSP) – zmiany w Rozporządzeniu.
- Wymagania PN-EN dotyczące:
metod badań (PN-EN 482), strategii pobierania próbek (PN-EN 689 i PN–Z-04008/07), pyłomierzy (EN 13205), pochłaniaczy do pobierania par i gazów (EN 1076), aspiratorów/pomp zasysających (EN 1232, EN 12919), pochłaniaczy do pobierania frakcji pyłów metali i metaloidów (EN 13890), przyrządów z bezpośrednim odczytem (EN 45544), oceny narażenia przy spawaniu i procesach pokrewnych (PN-EN ISO 10882), oceny narażenia na spaliny silnika Diesla (PN-EN 14530:2010). - Przykładowy budżet niepewności dla metod badań w środowisku pracy: par/gazów oraz frakcji pyłów metali i metaloidów.
Gwarantujemy:
materiały szkoleniowe,
certyfikat uczestnictwa,
serwis kawowy w trakcie zajęć.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt telefoniczny lub przesłanie zgłoszenia mailem: [email protected]
Miejsce:
Ośrodek Badań Podstawowych Projektów i Wdrożeń
Ochrony Środowiska i Biotechnologii „OIKOS” Sp. z o.o.
55-010 Święta Katarzyna
ul. Powstańców Śląskich 8
tel. (71) 311-43-04, 311-43-06
www.oikoslab.pl
[email protected]
Formularze zgłoszeniowe: